John de Leeuw jaagt op Jan Wagenaar

28 augustus 2019 18:50

John de Leeuw heeft de jacht geopend op Jan Wagenaar. In de ranglijst met overwinningen sinds de oprichting van de Kortebaanbond in 1931 staat De Leeuw inmiddels op 75 overwinningen; slechts één minder dan Wagenaar. Met de drukke maand september voor de boeg en zijn paarden in vorm lijkt het slechts een kwestie van tijd voordat de Hoofddorper de legendarische oud-pikeur voorbij streeft.

(foto: Sassen en Verstraaten)

De Leeuw is met voorsprong de meest succesvolle pikeur van de afgelopen twintig jaar. Vanaf de millenniumwisseling won hij een fraai aantal van 73 kortebanen. Het seizoen van 2002 was daarbij zijn meest succesvolle jaar. Met Raindance Way won hij de kortebanen van Den Ilp, Zandvoort, Purmerend en Roden en met Florida Way was hij de sterkste in Amsterdam-Noord, Beverwijk, De Lier en Enkhuizen. De Leeuw was dat seizoen dankzij Olga Laukko begonnen met een zege in Venhuizen; z’n eerste sinds 21 september 1981, toen hij met Nathan Olivier vanaf 290 meter (!) de kortebaan van Medemblik won.

Na het zo succesvolle kampioensjaar van 2002 won De Leeuw in 2003 geen enkele keer. In 2004 was het weer raak en begon hij aan een reeks die op de kortebaan nog nooit is vertoond. Geen enkele van zijn collega-pikeurs, zowel van vroeger als nu, kan bogen op een serie van zestien jaar met elk jaar één of meer overwinningen. Het maakt van De Leeuw, zesvoudig kortebaankampioen, nu al een levende legende.

De Maestro

Dit seizoen staat de teller van De Leeuw op zes overwinningen. Hij won dit seizoen drie kortebanen met Ronny Brandt (Wognum, Egmond aan den Hoef en Bemmel), twee met Panic Launcher (Warmond en De Lier) en was één keer succesvol met Archange de Jiel (Beverwijk). Met Chief One nog achter de hand is de kans groot dat de catch-driver dit seizoen Jan Wagenaar voorbij streeft in het klassement met meeste kortebaanzeges. ‘De Maestro’, zoals de bijnaam van Wagenaar luidt, won met O Nelly Zora zijn eerste kortebaan op 13 september 1955 in Hardegarijp. Bijna 51 jaar later won hij 76e en laatste kortebaan, op 12 augustus 2006, met Resi Bes in De Lier.

In de ranglijst met meeste kortebaanoverwinningen sinds de oprichting van de Kortebaanbond in 1931 neemt De Leeuw op dit moment de zesde plaats in. Trotse lijstaanvoerder is Aad Pools, hij wordt niet voor niets ‘mister kortebaan’ genoemd, met 142 overwinningen. Ruud Pools volgt op slechts drie zeges van zijn oudere broer. Jan van Leeuwen neemt met 114 zeges de derde plaats in, maar won ook nog een aantal kortebanen voordat de Kortebaanbond werd opgericht. Zover bekend zou hij ook dan niet aan de aantallen van de gebroeders Pools komen. Guus Knijnenburg staat vierde, met 93 overwinningen. Voor dat aantal zal De Leeuw nog een aantal jaren moeten kortebanen.

Ranglijst aantal overwinningen sinds oprichting Kortebaanbond in 1931

30’s40’s50’s60’s70’s80’s90’s00’s10’s
 1.Aad Pools14211735184427
 2.Ruud Pools1391016513428
 3.Jan van Leeuwen11458222014
 4.Guus Knijnenburg933416515221
 5.Jan Wagenaar7618221211121
 6.John de Leeuw7523835
 7.Jan de Vlieger73115372
 8.Manus Bouwhuis605202015
 9.Willem Geersen583721
10.Harry Pools521629331
11.Cees Imming5151817101
12.Huib van den Heuvel486366
13.Lindsey Pegram4611530
Jan Wagenaar sr.46417223
15.Manon Pools382315
16.Wim van der Mespel371225
17.Jacques Geluk3568138
18.Jan van Dooyeweerd sr.3351891
19.Luut Ensing311417
Rob de Vlieger311813

TipCompetitie

Ben je een echte kortebaankenner of houd je van een gokje? Doe dan mee met de TipCompetitie!

Word vriend of meer

Vanaf € 10,- per jaar houd je Kortebaandraverijen.nl online en krijg je meerdere extra's.